1/10
offtopic
Miki1900 2008 okt. 29. - 19:39:21 1/10
(216/296)
miket? ezt én régóta tudtam. Freedmentõl, te *moderálva*.
le is írtam. azt nem tudtam, hogy Arthur Köszler is feldolgozta tanulmányban.


de te tényleg komoly vagy?
1/10
offtopic
Miki1900 2008 okt. 29. - 19:36:40 1/10
(215/296)
nekem nem.
1/10
offtopic
Miki1900 2008 okt. 29. - 19:36:17 1/10 Előzmény Vinogradov
(214/296)
nem ismerem, de megnézem. Underground.
7/10
offtopic
Obránszky Ármin 2008 okt. 29. - 19:24:47 7/10
(213/296)
A kettõnk között az a különbség, h én észreveszem, ha valamilyen témában hiányos a tudásom (jelzem, túlzás, h semmit nem tudok róla) és igyekszem azt a vitatémát elkerülni, illetve kérdések feltételével valamilyen mértékben informálódni (ez történt az Utazás... topicban, csak rögtön nekem estetek Lovag úrral, mondván, h provokátor vagyok)veled ellentétben, aki szinte teljesen felkészületlenül, egyoldalú ismereteid birtokában, amiket egy értelmesebb ember egy nap alatt elsajátíthat a neten a jobbikos, kurucos oldalakon, teljes magabiztossággal mondasz eget rengetõ ostobaságokat és erre még utólag sem döbbensz rá. Sõt, mivel néhány valahonnan elsajátított idegen szóval is megspékeled a különbözõ oldalakról összeollózott mondanivalódat még mûveltnek, intelligensnek is képzeled magad. Még az sem ejt gondolkodóba, ahogy a többség lereagálja a hozzászólásaidat.
Valamilyen mértékben irigyellek is amiatt, h ilyen biztos vagy az igazadban. Jó lehet úgy élni, h valakiben fel sem merül az, h esetleg tévedhet.
Na, mindegy, tényleg felesleges vitatkoznunk itt. Te úgyis csak annyit fogsz fel abból, amit írok, h igazad volt...
Mindenkitõl bocsánatot kérek, ez a vita nem ide tartozik!
offtopic
Vinogradov 2008 okt. 29. - 14:25:07
(212/296)
Mellesleg, ha jól látom , csak, hogy visszatérjünk a topic eredeti témájához - erre a hozzászólásomra még nem nagyon sikerült felelni:



Bár nem igazán értettem, hogy ezt miért írtad (ti. én írtam, hogy a film elején lévõ meccsel, ahogy a filmben szereplõ kitalált vízilabdacsapattal is gondok vannak, te meg visszaírtad, hogy a film végén lévõ meccs a lényeg), de végülis a film végén lezajlott meccs legalább egy valóban lejátszott mérkõzés filmrevitele, amelyben egy kitalált magyar csapat játszik, viszont az elején egy sosem létezett meccs és egy sosem létezett magyar csapat együttesét láthatjuk...

Tök mindegy, hogy melyik meccs a lényeg szerinted, mert ennyi és ilyen típusú fikcióra már nem lehet egy történelmi filmet építeni...

Ennyi erõvel a diktátort Rákosi helyett elnevezhették volna Kovács Gézának, Budapestet meg Bukarestnek...

És mindezt csak azért, mert Joe Eszterhas méltóságos úrnak nem volt elég izgalmas az eredeti sztori az eredeti szereplõkkel (Kárpáthy, Gyarmati, Zádor stb.), amit, érdekes, Tarantino pl. kifejezetten annak talált a "Szabadság viharában" - ki sem merem következtetni, hogy külföldön mit értettek ebbõl az egészbõl, akik mind a két filmet látták - ti. a "Szabadság, szerelmet" és a "Szabadság viharát")...

Ezért is írtam, hogy ez a sporfilmes vonal így nagyon szánalmas és elvetélt...
offtopic
Vinogradov 2008 okt. 29. - 14:18:35
(211/296)
Az általam lentebb emlegetett Kusturica féle "Underground" inkább szatíra, mint az FG, de azért alapvetõen mégiscsak vígjáték.

Vegytiszta filmes szatírát eleddig kevesen állítottak elõ...
Leginkább csak mi (magyarok) és a csehek a hatvanas és a kilencvenes évek közötti idõintervallumban...
offtopic
Vinogradov 2008 okt. 29. - 14:15:53
(210/296)
"Sztem nézz utána a szatíra fogalmának ugyanis a film kb minden mozzanata a szatírikus ábrázolásról szól!

Sõt, ajánlom a könyvet amibõl a film készült, ott még durvábban kiosztják a különbözõ témákat. :)

(amúgy igen tudom, ezt nem itt kellene) (ezért van off-ban)"



Nyugi, nem ma jöttem a falvédõrõl, tudom mi az a szatíra (pl. mert elég sokat foglalkoztam már a magyar és a cseh szatírikus film történetével - nézz utána a korábbi hozzászólásaimban, ha nem hiszed).

Az FG nem az - a könyv minõsíthetõ szatírának, de annak teljesen más a hangvétele és a cselekmény sem mindenütt egyezik a filmben történtekkel.

Legjobb emlékezetem szerint egyetlen teljes egészében szatirikusnak minõsíthetõ rész van benne, ez pedig az igen erõteljes vietnami epizód.

Egyébként a film nem vígjáték, de nem is az a kiköpött dráma. Mûfajilag nem nagyon lehet besorolni, legalább a klasszikus mûfajok közül igazán egyiknek sem része..

De, mint már leíratott, ez nem ebben a topicban kivesézendõ kérdés...
offtopic
Vinogradov 2008 okt. 29. - 14:06:50
(209/296)
Így igaz - idáig én is ezt fejtegettem.
Csak meglehetõsen inkonkrét voltam: úgy értettem, hogy ebben a témában már készült egy ún. "lehumorizáló" alkotás, még pedig az általam említett.
offtopic
Vinogradov 2008 okt. 29. - 13:57:05
(208/296)
Azért létezik lehumorizálás is...

Pl. Koltay "Csocsó"-ja...
Vinogradov 2008 okt. 29. - 13:56:04
(207/296)
Szerintem az Élet szépnél van egy sokkal jobb példa Kusturica életmûvébõl...

'95-ben mesterünk megcsinálta az Underground címû filmet, amely rendkívül erõteljes filmalkotás. Amellett, hogy egy interjúban megemlítette, hogy a filmet vígjátéknak szánta, "csak elkomolyodott" és, hogy egész életében vígjátékot akart csinálni, de ez még nem jött össze (ugye ez még a Macskajaj elõtt volt!), a film mûfajilag igenis, leginkább vígjátékként értelmezhetõ.

A történet Jugoszlávia 50 évét és két barát történetét dolgozza föl.
Amellett, hogy tele van nagyon kemény részekkel (Belgrádi állatkert német bombázása, vagy a végén a délszláv háború brutalitásai stb.), a film mûfajilag tényleg vígjáték, s a poénokon bizony szakadni lehet.
Kezdjük az alapszituáción mely a három órás alkotás elsõ órája körül válik egyértelmûvé: Tito kedvence, az ellenállóvezér a belgrádi földalatti alagutakban megbúvó partizánjainak elfelejt szólni, hogy véget ért a háború, s azokkal egészen a hatvanas évek elejéig sikerül elhitetnie, hogy még mindig háború van, így azok gyártják tovább a fegyveket szakadatlanul. Csak akkor van a gond, mikor ketten felmerészkednek, és véletlenül éppen annak a filmnek a forgatásába csöppennek, ami az õket becsapó barátjukról (és róluk), "a felszabadító harcokban való hõsies helytállásukról" szól.

És ez még csak a kezdet...

Na, egy szó mint száz, '56-ról igenis lehet a szó legklasszikusabb értelmében vett vígjátékot készíteni - mert az elmúlt 50 év délszláv történelmét, minden idõk egyik legszégyenletesebb és legbrutálisabb eseménysorát is fel lehetett így dolgozni!

És ez nem "lehumorizálás" - hogy téged idézzelek - hanem éppen úgy tud rendkívül erõteljes és az eseményekhez méltó emléket állítani a kor - patetikusan szólva - hõseinek, mint egy magát véresen komolyan vevõ filmalkotás.
offtopic
Vinogradov 2008 okt. 29. - 13:36:23
(206/296)
Akárhogy is, a Forrest Gump semmilyen olvasatban sem lehet szatíra...
7/10
offtopic
Obránszky Ármin 2008 okt. 29. - 13:04:46 7/10
(205/296)
Többek között azért tartom feleslegesnek veled az eszmecserét, mert képtelen vagy értelmezni az utalásokat, rendszeresen félreértelmezed a leírt mondatokat. Õszintén szólva továbbra sem látom értelmét, h veled cionizmusról vagy bármilyen összetettebb témáról beszélgessünk. E témával kapcsolatban, bevallom, az ismereteim hiányos volta is visszatart a vitától a fásultságon kívül.
Havas Szófiának a békaemberekhez van köze, ennyit segítek (ha megfejted, h mire céloztam ezzel, akkor esetleg visszatérhetünk más kérdésekre is)! :-)
1/10
offtopic
Miki1900 2008 okt. 29. - 12:20:13 1/10
(204/296)
Szerintem nem.
de az élet szép tényleg jó példa. majdnem. mert az nem magasztos tárgy lehumorizálása, hanem tragédia felhumorizálása, hogy a kisgyerek ne érezze olyan szörnyen magát.
de abban igazan van: lehet, humor rakni bele. nehéz pár dolgot ép ésszel felfogni, és az ember már kínjában nevet egyet, de attól még a film nem lesz vígjáték és itt errõl volt szó.
mert ez a film, amiben már kínjában nevet az ember, nem pusztán vígjáték, hanem tragádia, dráma, humorral.
egyébként én is úgy hiszem, hoyg a legjobb drámákban, tragédiákban jó ha van humor. de nem a legvégén.
7/10
Obránszky Ármin 2008 okt. 28. - 21:18:50 7/10
(203/296)
"Na ez a Csányi Sanyis-bosszúállós mozi lenne a forradalom szellemének megerõszakolása..."

Köszönöm, igyekeztem! Ígérem, ha valaki meglátja itt az ötletemet a fórumon és megrendezi, önként feladom magam a rendõrségen! :-)
5/10
offtopic
efes 2008 okt. 28. - 21:16:07 5/10 Előzmény Obránszky Ármin
(202/296)
Na ez a Csányi Sanyis-bosszúállós mozi lenne a forradalom szellemének megerõszakolása... Amúgy, komolyan úgy hiszem, egy forradalmat utólag nem lehet sem szóval, sem bármiféle mûvészeti alkotással beszennyezni. A forradalom (minden forradalom) rendelkezik olyan erkölcsi hatalommal vagy erõvel, amelynek okán az esetleges tiszteletlen, vagy becsmérlõ alkotás saját magát teszi hiteltelenné, járatja le. Ezért gondolom, hogy nincs veszély, ha szar az az eddig még el sem készült 56-os akció-vígjáték, vagy akármi, akkor önmagából fakadóan bukik meg. Ha tehetséges, akkor persze más a helyzet...
7/10
Obránszky Ármin 2008 okt. 28. - 19:38:49 7/10
(201/296)
Az önbíráskodást természetesen én is elítélem és igazad van, h nem mentség rá az sem, ha az illetõ esetleg valakinek az apját verte halálra az Andrássy úton, de ezt sokkal könnyebb leírni, mint megállni a helyszínen. Még azt sem állíthatom biztosan, h én képes lennék ellenállni a kísértésnek, ha történetesen a családom megnyomorítójával kerülnék szembe, ráadásul "forradalmi hevületben", olyan emberek társaságában, akik ehhez örömest asszisztálnak, a büntetlenség ígérete mellett, pedig én még a halálbüntetést is mélységesen ellenzem, nemhogy a lincselést. Abban a szituációban derülne ki, h milyen strapabíró rajtam a civilizációs máz (azért bízom magamban). Persze az emberek többsége azzal álltatja magát, h bármilyen helyzetben ember tudna maradni, de sajnos a különféle kísérletek nem ezt támasztják alá... Ezzel nem legitimálni akarom ezeknek a bûnözõknek -mert azok- a cselekedeteit, mert ugyanakkor nyilván a forradalomban és szabadságharcban résztvevõk túlnyomó többségét érte sérelem az ÁVÓsok részérõl mégis meglepõen keveset koncoltak fel. Ez is '56 nagyságát igazolja. Mégegyszer mondom, XX. századi forradalmunkon ezek csak lerakódások, nem ezek adják kvintesszenciáját, de aláírom, h nem lehet elmenni mellettük szó nélkül, mert azzal hamis képet festenénk '56-ról. Ezekrõl az elhajlásokról csak az fordítja el a tekintetét és tagadja le õket, aki vagy tájékozatlan vagy maga sincs tisztában az esemény valós nagyságával. Ugyanis ha tisztában lenne, akkor nem hihetné, h ezek be tudják mocskolni azt.

Amúgy már látom is magam elõtt, h micsoda bosszúállós mozit lehetne ebbõl rendezni. Egy megkeseredett fiatalember (Csányi Sanyi, ki más? :-)) legyilkolt családjáért bosszút esküszik és az '56-os forradalmat, mint alkalmat, amikor büntetlenül megúszhatja a gyilkosságokat, kihasználva, sorra keresi fel élete tönkretevõit a búvóhelyükön, ahol elõször szembesítõ õket bûneikkel, majd válogatott módszerekkel végez velük.

De komolyan, egészen érdekes filmet lehetne ebbõl készíteni (most nem az általam poénból vázoltra gondolok). A szituáció elég drámai és jellemzõ is egy forradalomra. Más kérdés, h hol találsz Magyarországon olyan rendezõt, aki bevállal egy lincselõs sztorit és azt annak mélységében, drámaiságában vissza is tudja adni. Ki adna erre pénzt?
(Amúgy már megint Dosztojevszkij jutott eszembe, mert gondoltam, akkor már a "bûnhõdést" is filmre lehetne vinni, amit az elkövetõ az események lecsengése után érezne -bár lehet, h naivitás a részemrõl, h azt hiszem, érezne...)
5/10
offtopic
efes 2008 okt. 28. - 18:43:21 5/10
(200/296)
Nyilván nem ez a legjellemzõbb mozzanat (a módosult tudatállapot, ugye), de ez is hozzátartozik a képhez. Fõleg, hogy annak idején címlapon is szerepelt a fénykép nyugati magazinokban. Na ja, kemény dió, de fel kell törni.
offtopic
Vinogradov 2008 okt. 28. - 18:41:46
(199/296)
Megint egy sereg olyan témát és történetet vetettél fel, amibõl legalább vagy kilenc féle/fajta '56-os filmet lehetne összehozni...

De jó lenne már látni is vmelykiet!
offtopic
Vinogradov 2008 okt. 28. - 18:39:14
(198/296)
Nos, ha valaki ezt a (egyébként egyik legdurvább '56-os) szituációt tudná olyan módon filmre vinni, hogy az kellõképp döbbenetes és hiteles legyen, de egyben a tárgyilagosság igényével is lépjen fel...

Nos, akkor én megemelném a kalapomat!
5/10
offtopic
efes 2008 okt. 28. - 17:50:44 5/10
(197/296)
-e
És erre nem felmentõ indok, hogy az milyen gaztettet követett el. Sõt, odáig megyek, hogy el tudok képzelni olyan élethelyzetet -nem nehéz, sajnos- amikor én magam dobtam volna a kötelet. Még ebben az esetben sem gondolnék magamra úgy: mekkora tettet hajtottam végre!