Téma: Út a vadonba

7/10
efes 2008 ápr. 03. - 15:48:41 7/10
(49/329)
Ez az Eddie Wedder csak nem az az Eddie Wedder, aki hajdan a Pearl Jam énekese volt? Volt egy jó száma, amit asszem a Nusrat Fateh Ali Khannal énekelt.
7/10
efes 2008 ápr. 03. - 15:47:10 7/10
(48/329)
Persze, a kivonulás rulez. Nem is én hoztam elõ ezt a skizó témát, én is csak morfondíroztam rajta.
7/10
efes 2008 ápr. 03. - 15:45:20 7/10
(47/329)
Én úgy tudom, hogy csak annyira igaz, amennyire ezt újrajárva McCendless útját ezt ki lehetett következtetni a könyvet író akárki által. Ezt pedig Sean Penn a lehetõ legnagyobb részletességgel megpróbálta kvázi dokumentumfilmesíteni. Tehát, fikciós dokumentarista életrajzi természefilm ez, vagy mi...:) (Csak megnézem már...:)
kisGabi 2008 ápr. 03. - 15:42:43
(46/329)
Eddie Vedder neve számomra máris meghívó a filmre :)
7/10
efes 2008 ápr. 03. - 15:42:11 7/10 Előzmény N95
(45/329)
Javítja a nagylábú gülüszemû... Nem fizet azért nekem senki..;)
7/10
remete bácsi 2008 ápr. 03. - 12:49:44 7/10
(44/329)
így reklámozták a filmet sok helyen. mármint õk csak az eredeti történetet lõtték le, de a film végét abból tudni lehet. amúgy sem a film vége tartogatja a meglepetést, hanem az oda elvezetõ út. én is úgy kezdtem el nézni, hogy tudtam, mire számítsak, mégsem rontotta jelentõs részben a film élményét. ha mondjuk a hatodik érzékkel csiálnak hasolót, az más kérdés... :)
10/10
alex4427 2008 ápr. 03. - 12:34:01 10/10 Előzmény efes
(43/329)
Remélem, hogy nem csak egy habókos figuráról van szó! (Mivel én is nagyon bírom Sean Pennt!)

Ahhoz pedig, hogy az embernek kedve támadjon kivonulni, egyáltalán NEM kell betegnek lenni! Just the opposite!
És persze nem veled vitatkozom (veled inkább egyetérteni szoktam!), csak morfondírozok. Meg még én sem láttam a filmet! (Azért is utálom, hogy beleolvastam a Port.hu, egyébként igen vonzó címû film-kritikájába, Mert hogy kiderül a történet vége! Vagy az már a film elején kiderül?)
7/10
remete bácsi 2008 ápr. 03. - 01:54:26 7/10
(42/329)
a skizo-vonalat elvetném, mert erre azért nem igazán láttam komoly jeleket. inkább mondhatjuk lázadónak, erre utalhatott a sok hippi is. bár még az õ szemükben is tudott meglepetést okozni. sõt, az enyémben is. :) ahogy már páran megjegyezték, ez az önzõ - úgy mondom: kamaszos, hehe - viselkedés engem is kiidegelt végül. és kicsit banálisnak éreztem a végét.

*** SPOILER ***

nehogy már egy sokat olvasott embernek eddig nem esett le, hogy egyedül azért mégis értelmetlen kalandokat megélni. mert, ha még egy vidéki paraszt (itt nem lealacsonyító a szó) csinálja végig, s õ jut erre az elhatározásra, akkor megértem. itt azonban egy olyan szereplõnk van, aki könyekkel tömi a fejét folyamatosan. szóval lehet, tényleg egy elkényestetett gyerek. talán okoskodások nélkül hihetõbb lett volna a történet. azaz nem egy ilyen nagy bölcseletet bedobni, hanem mondjuk azért fordul vissza, mert rájön, hogy inkább elleszek otthon tejben-vajban fürösztve, de nem akarok éhen halni. persze ez filmben nem jön le jól, milyen lenne már, ha a hõsünk efféle vereséget szenvedne, azt mondaná: gyenge vagyok, de legalább én megpróbáltam.

*** SOPILER ***

félrteértés ne essék. ettõl a film még jó. a zene, képek, a kifogásoltakon kívül még a történet is adja magát, kíváncsian nézi az ember, hamar eltelik a film játékideje. csak hát elég ennyi? nekem nem.
10/10
N95 2008 márc. 30. - 11:48:51 10/10
(41/329)
:-)Tudod efes ha az ember töb nyelven beszél (és ír) néha elõfordul olyan nemzetközinek mondható szónál mint pl. a psychiáter, hogy gondolatban magyarul (nem vagyok Magyar) de írva már más nyelven bontakozom ki. Nézz utánna hány nyelven helyes a psihiáter és a psychiáter. Ezért az égbekiáltó bûnömért, tévedni emberi dolog, bocsánatot kérek. Szives figyelmébe alánlom a fórumozóknak hogy senkit nem akarok kioktatni, azért is teszem oda a mosoly jelet az írásomhoz (lásd efes) Nem állítom hogy Cris skizós volt (habár minden jel arra utal, nézzétek meg a ABC riportját Dr. Valdorfal) Csak a véleményetekre vagyok kiváncsi. Nem jobb lett volna a srácnak ha minde évben kalandtúrázhatott volna! Az egyszeri és halálbataszíttó a jó megoldás? Nincs ennek a filmnek valami magyobb mondanivalója! Errõl szeretnék véleményeket és hozzászólásokat! Efes javídsd ki kérlek gramatikailag az írásomat---köszi :-)
7/10
efes 2008 márc. 30. - 10:43:05 7/10
(40/329)
Úgy oktass, hogy jól oktatsz: nem psyhiáter, hanem pszichiáter. Amúgy, nem tudom, miben mondsz ellent nekem? Nyitott kapuk ész nélküli döngetése...

Továbbá fordíts nagyobb figyelmet az olvasott szöveg értelmezésére, valamint a saját mondandód pontos fogalmazására.
csancsy 2008 márc. 30. - 10:18:16
(39/329)
De szó sincs a filmrõl a skizofréniáról. a fiú, nem skizofréniás, itt csak arról v olt szó, hogy érdekesebb lett volna. de már nem fogok többször szabadkozni. CHRIS NEM VOLT SKIZOFRÉNIÁS!!!!!
Amúgy a többi igaz, ezt én is elmondtam!
10/10
N95 2008 márc. 30. - 09:55:55 10/10
(38/329)
A skizofrénia (vagy hasadásos elmezavar )egy kóros állapot, a gondolatok, érzések és cselekedetek közötti összhang felbomlása. A valóságban a skizofrénia nem azonos a többszörös személyiséggel. Egy olyan mentális rendellenesség, ahol a gondolkodás, érzelmek, realitástesztelés oly mértékben károsodottak, hogy meggátolják a környezeti ingerekre való adekvát válaszreakciók kialakulását. Derealizáció (elidegenülés a valóságtól). Gyakori a negativizmus, azaz hogy a beteg megszakítja, visszautasítja környezetével a kapcsolatot, bizalmatlanság, eltávolodás a külvilágtól, és a saját, belsõ világba való visszavonulás. Szkizotipiás zavar, távolságtartó, különc viselkedés, rossz kapcsolatteremtõ készség, paranoid túlértékelések, szociális normák figyelmen kívül hagyása, a személyes higiénia elhanyagolása (hajléktalan ember benyomását kelti) szexuális aktivitás csökkenése (huszon éves fiú volt--buszban csak a kezét használhatta—ha használta egyáltalán) Az ambivalencia áttevõdhet az akarati életre is, ami az elhatározásokat, döntéseket ellehetetleníti (nem volt képes visszautat találni---átkelni a folyón----nem volt képes rá, egy diplomás ember!) Szóval ha valaki nemtudná (márpedig nem tudjátok, EZ A SKIZOFRÉNIA---nem kell hozzá 1 év fõsuli :-) Sajnos még ma Magyarországon a társadalom nem érett arra hogy ugyanúgy kezelje eszt a betegséget, mint bármely másikat. Ma még szégyen ha valakinek a családban elõfordul az ilyesmi. Az embert a hideg is ki rázza ha ilyen szavakat hall hogy elmegyógyintézet, psyhiáter stb. Ez egy betgség. Tehát gyógyítható (teljesen). Szóval ha a fiú az út helyett inkább egy kezelésben vett volna részt, anno kigyógyulva akár évente részt vehetett volna kalandtúrákban (ahogy az anyagi háttere engedte volna) az élete végéig, nem pedig egyszer!
csancsy 2008 márc. 29. - 22:39:31
(37/329)
értem, igazad van, de akkor is, ha nagyon együtt említik is, van különbség kettõ között. Azért nem súlyos, arra értettem, hogy nem annyira veszélyes, mint a skizofrén.
amúgy személyesen nem ismerek ilyet, de ismerõsöm barátja ilyen volt. készülõdtek az eljegyzésre, és ekkor tiszta akart maradni a fiú, és nem vette be a gyógyszert, ennek eredménye az ismerõsömet ellene dolgozó kémnek nézte, és megkötözte, és bezárta a szekrénybe (szerencsére volt nála telefon), szóval nem szívesen találkoznék ilyen emberrel, vagyis hogy fogalmazzak, inkább félnék tõlük.
Amúgy egyre durvább dolgok felé haladunk:) eredetileg a film a téma:) amúgy piszchológia óránt meg is néztük az egy csodálatos elmét, bár már hamarabb láttam.
7/10
efes 2008 márc. 29. - 22:00:41 7/10 Előzmény Obránszky Ármin
(36/329)
Én csak azo morfondíroztam, mintegy teoreice:), hogy talán izgalmasabb lett volna a film, ha skizofrén a csávó... Lehet, hogy így is izgalmas, de a sztorija, így elõzetesen, elég közhelyes.
7/10
efes 2008 márc. 29. - 21:58:01 7/10 Előzmény csancsy
(35/329)
Off
Azért gondolom, te sem szeretnél magaddal találkozni, amint szembe jössz magaddal...:) Vagy éppen szembesülni azokkal a nem biztos, hogy szimpatikus dolgokkal, amelyeket a benned lakó MÁSIK követett el...:)(Méghogy nem súlyos betegség a tudathasadás!) Amúgy pedig, nem lehet ilyen sarkosan kijelenteni, hogy az egyik ez, a másik az. Mondjuk azt, (és a pszichiátria is nagyjából ezt mondja), minden tudathasadásos skizofrén, de nem minden skizofrén tudathasadásos.
On
csancsy 2008 márc. 29. - 20:10:09
(34/329)
Ja, és még annyi, hogy tudathasadás annál szokott elfordulni, akitõl nagyon sokat várnak, túl sokat követel tõle, és kétfelé szakad, így a tudat is. amúgy ez nem veszélyes, gy.gyszerrel lehet kezelni,
csancsy 2008 márc. 29. - 20:06:56
(33/329)
Amúgy ti keveritek a dolgokat, én pszichológiát tanultam 1 évig, mivel a munkámhoz kell ez. két különbözõ dolog a tudathasadás és a skizofrénia.
skizofrénia: az, amikor az illetõ hangokat, láthatatlan embert hall, lát, és ez a dolog súlyos dolgokra ösztönzi, mint a gyilkosság, stb..., mint az egy csodálatos elme-russell crowe, abban benne volt a meghalt barátja, és õ is mondogatta, miket tegyen. Ez nagyon veszélyes, súlyos dolog, nem véletlen zárják be az illetõt, mert a hang ösztönzi olyan dolgokra, amik súlyos következménnyel járnak.
tudathasadás: ez nem súlyos, ez az jelenti, hogy például egy ember elvis preslye-nek, vagy más hírességnek hiszi magát, vagy bármi más foglalkozást hisz magának, innen ered a hasadás, hogy valaki valójában az, de õ mást hisz saját magáról.
Ne, keverjük, a 2 dolgot, én is azt hittem, hogy ugyanaz, és csomó más ember hiszi ezt, de két különbözõ dolog. szóval chris, sem ez, sem az, nem volt, azt felejtsétek el
6/10
Obránszky Ármin 2008 márc. 29. - 19:08:05 6/10
(32/329)
Nem gondolom, h skizofrén volt, szerintem úgy értette a hozzászóló, h elég tudathasadásos az a helyzet, h valaki menekül az emberi világtól, de mégis arra támaszkodik: könyveket olvasgat, puskája van stb. stb.
Szóval skizofrénia ábrázolására ne számíts, ez inkább csak önellentmondás, egy bizonyos mértékig, bár én úgy gondolom, h a társadalmi kötöttségek elõl menekült a gyerek inkább.
7/10
efes 2008 márc. 29. - 18:40:18 7/10
(31/329)
Nagyon érdekes dolgokat írsz. Én is kiszúrtam már magamnak ezt a filmet, (még nem néztem meg),de az igazat megvallva a témáját adó srácról, errõl a McEndlessrõl semmit nem tudtam, Sean Pennrõl, a film rendezõjérõl viszont némileg többet. Bírom a faszit, mind színésznek, mind rendezõnek.

Ha igaz az, hogy ez a McEndless valóban skizofrén volt, talán még érdekesebb (és ábrázolni még nehezebb!) lett volna, ha így, betegként mutatná meg a csávó "kivonulását". Szimpla, elegem van a szüleimbõl-meg-az-õ-hazug-életükbõl jellegõ világgámegyek-sztori elég unalmas, a hatvanas évek végén már milliók tették meg ugyanezt. Viszont egy betegségbõl adódó módosult tudatállapotban önálló útra kelõ pasi története -mondom, látatlanban- nagy "parafrázis-puffogtatásra" adhatott volna alkalmat. Így csak egy habókos idióta sorsszerû végzetét könnyezhetjük meg, nyilván. Bár, lehet hogy tévedek.
csancsy 2008 márc. 29. - 18:28:35
(30/329)
Igaz, de õ sem sejtette mi lesz a vége. Õ el akart menni, kalandot akara, alaszkába akart eljutni. Itt nem az hangsúly, hogy éhezett, hanem, az, hogy õ meglátta a természet csodáit, kalandokba keveredett.
Amúgy gimis angol tanárnõm is ,pont az érettségi évében "hagyott cserben" minket, és elment 1 évre, ázsiába kelet felé, egyedül hátizsákkal. fényképezõgépet hozott, és alapvetõ dolgokat. 1 év után visszatért, meghívot minket egy kis bulira, ahol mutatta a képeket, és mesélt az élményeirõl. kiket ismert meg, milyen szegény ott a környezet, stb... milyen szép az õserdõ. és én érdekesnek találtam, és néha, én is úgy érzem, szívesen mennék el csak úgy (persze mobilt vinnék, hogy legalább a családom ne aggódjon, de nem gyakran telefonálgatnék).
Sztem jó, és bátor tett volt tõle, egyedül talán azt én is kifogásolom, hogy nem értesítette a szüleit, és õk is aggódhattak. de ezért nem nevezném önzõnek, fõleg nem skizofrénnek. Néha ha gondunk, jót tesz nekünk a magány, a gondolkodás (nekem például ez tesz jót), persze nem olyan sok idõre, de akkor is, nem biztos, hogy pszichiátiára kellene vinni, a természetnek is van gyógyító ereje.