10/10
Fekete Virág 2011 ápr. 25. - 22:48:20 10/10
(50/190)
Köszönöm-:). Csak azért hallattam a hangom, mert úgy gondolom, hogy valamennyire "beavatott" vagyok.
De lassan csak kaotikus gondolatok kavarognak a fejemben, jó éjt mindenkinek!
salug 2011 ápr. 25. - 22:40:56
(49/190)
Jó olvasni a gondolataidat. Üdítõ kivétel.
Ebbõl tanulni is lehet, - már aki akar. :)
offtopic
géGyula 2011 ápr. 25. - 22:36:41
(48/190)
Hát, kedves fórumozók, Wassról igen sokat tudnék írni, de ennek nem itt és nem most van a helye, csak egy apró adalék azért ideillik:

'Furcsa, babonás este volt. Már délelõtt olyan volt a levegõ, mintha odasült volna a hegyekhez. Mintha minden szellõ megállott volna, ami csak volt a földön. Forró volt a nap és alacsonyan járt, majdnem a fák hegyét érte tüzével. A málna ég felé fordította leveleinek ezüstös alját, és tikkadtan bólogattak az Epilóbiumok. Semmi nem mozdult.' [Funtineli boszorkány, 1. kötet. 143. oldal 2. bekezdés, Mentor kiadó 1999]

egy hegyi táj “költõi” leírása során az író sorolja a rét virágait, többek között emlegeti az epilobiumot! Az ám! Magam sem hittem a szememnek, de nem csalás, nem ámítás, az írófejedelem, a magyar nyelv bülbül szavú csalogánya az “epilobiumot”!
A Növényhatározó szerint az Epilobium magyar elnevezése füzike! Valószínûleg csak a vérmagyar erdélyi egyszeri ember (amolyan csudimózsi!) nevezi epilobiumnak a tudományos (rendszertani, latin) nevén ezt a növénynemzetséget, miközben természetesen szíve a székelyhimnusszal itatódik csurromhazafiassá! (Érdekes, hogy Wass nagy kezdõbetût használ, mintha tulajdonnevet írna. Kétségtelen, a botanikai konvenció is az, hogy a génusnév nagy kezdõbetûs.)
Na ne röhögtessetek már!
Ne értsétek félre, semmi bajom Wassal, csak és kizárólag igaztalan és ostoba kultuszával! Szerintem egy olyan dilettáns, aki nagy író is lehetett volna, ha nem keveredik a politikába. Politikusként teljesen elvadul. Politikamentes korszakban szinte(majdnem) remekmûvet is írt(Farkasverem), élete további folyamán, öregedésével (sajnálatos és sokak számára irritáló, de ki kell mondani: a fasizmus elõretörésével legalább is egyidõben), a benne meglévõ lehetõséget eldurvulásával és lelki és mentális leépülésével elpuskázta! Visszafordíthatatlanul, amint a háború után született valamennyi mûve mutatja. Ahogy a súlyos betegnek a betegség elõhaladtával már csak ritka jó napjai vannak, Wassnak a háború után már csak elvétve akadnak sikerült mondatai, ötletei.
Az inkriminált szóhasználat azt mutatja, hogy irói mûködése során a schlendriánság nagyban jellemezte.
10/10
Fekete Virág 2011 ápr. 25. - 22:34:51 10/10
(47/190)
Szerintem meg pont arról szól. Vertikálisan így lehetne minõsíteni: jó, jobb, legjobb...Horizontálisan meg arról szól, hogy melyik író milyen stílust képvisel? Pl. Németh Lászlónál a pszichológiai vetületet részesítem elõnyben a tartalmisággal szemben. Mondjuk õt Csáth Gézával említeném, Wass Albertet Nyírõvel állítanám párhuzamba, Illyés Gyulát Tamásival stb. Ezt értem a "másság" alatt. Más kategória. És nem mindig tudnék egyértelmûen dönteni. Van aki ezért, van aki azért jobb vagy értékesebb. Néha egy- egy gondolat is megragadhat akár egy gyengébb regényben is. Nekem se tetszik minden magyar író vagy költõ, még akkor sem, ha ebbõl ("belõlük"-:)) élek.
Hogy ki állja majd ki az idõk próbáját?...Nem jósolnék. Elég ritkán fordult elõ mûvészeti berkekben, hogy a kortársakat értékeljék. (Többnyire szegények, nyomorultak, számkivetettek).
Na majd az utókor! Bocsánatkérés gyanánt. Az éppen aktuális irodalmi kánon függvényében. Ami természetesen ugyanolyan relatív mint a "földi halandók" véleménye. Talán éppen ezért is van ez a Wass Albert "kultusz". A megaláztatottsága, a disszidálásra való kényszerítése miatt.
xAnnax 2011 ápr. 25. - 22:33:12
(46/190)
Azt akarta írni, hogy lesz. :)
1/10
sanjust 2011 ápr. 25. - 22:32:25 1/10
(45/190)
Atyavilág! Hol lett tananyag?
salug 2011 ápr. 25. - 22:31:25
(44/190)
Rágjuk a gumicsontot! Inkább nézzük a filmet!
Wass Albert tananyag lett és ez így van jól!
xAnnax 2011 ápr. 25. - 22:31:05
(43/190)
Csak nyugtassatok meg, hogy nem pályázati pénzbõl készült ez a film.
1/10
sanjust 2011 ápr. 25. - 22:29:55 1/10
(42/190)
Koltay Gábor zseniális helyezkedõ ,és most meglovagolja ezt az áporodott rezsimet,amelyre talán a legjellemzõbb ez az avas alkotmánya .Na ehhez remek reklámember Wass Albert,és gondolom az sem véletlen ,hogy pont ma tûzte mûsorra ez a Kádár rendszeri közmédiumok szellemét is megszégyenítõ propagandaszócsõ köztv.
1/10
sanjust 2011 ápr. 25. - 22:25:34 1/10
(41/190)
Tudod hány derék tragikus sorsú ember volt Wasson kívül is? Favágók ,építészek,parasztok.Szerintem egyik sem akarta azt ,hogy az általa épített házat ,terményt emiatt dícsérjék ,hogy nehéz sorsa volt.
xAnnax 2011 ápr. 25. - 22:23:55
(40/190)
Ne haragudj, kedves Virág, de valami nem attól lesz közhely és hatásvadász, mert a körülmények úgy alakítják, és a kisebbségi és üldözött létrõl lehet úgy is írni, hogy nem kövül giccsé, soha, az idõ múlásával se. Pl. Kertész Imrének remekül ment, szerintem, és még elég sok írónak. Attól, hogy a körülményeket ismerem, még nem mondom egy egyébként közhelygyáros lektûríróra, hogy mûvész. Lehet, hogy szomorú sorsú magyar volt, de ettõl még nem kéne, hogy dokumentumfilm szóljon róla mint íróról. Üldözött magyarokról meg lehet dokumentumfilmet csinálni akkor is, ha max. említésszinten merül fel benne Wass Albert.
1/10
sanjust 2011 ápr. 25. - 22:21:45 1/10
(39/190)
Bocs de azt én eddig nem olvastam ,hogy irodalmár vagy .Akkor talán puhábban fogalmaztam volna .Egyébként pedig mindenkinek joga van a véleményéhez,kivéve a "köcsögfasz" féle nickeket.
Akár hiszed ,akár nem, én meggondolom bárki véleményét.nem vonom kétségbe ,hogy megérint olyanokat ,akiket az edrdélyi sors személyesen érintCsak szerintem az abibi ,hogy egy nagy író esetén nemcsak azokat érintené meg hanem mindenkit,mert annak lenne ehhez átütõ ereje.tehát rég rossz ,ha segédeszközökre van szükség egy mû átéléséhez.
salug 2011 ápr. 25. - 22:19:16
(38/190)
Nem dicséretnek szántam. Érteni kellene, hogy mirõl van szó: Wass Albert életérõl és haláláról.
xAnnax 2011 ápr. 25. - 22:17:55
(37/190)
De mi a nyavalyáért kellett bele Rékasi? Nélküle egy teljesen normális, átlagot már kissé megközelítõ dokumentumfilm lenne.
salug 2011 ápr. 25. - 22:16:37
(36/190)
Koltay Gábor rendezte. Nem véletlen. :)

Kár, hogy Mécs Károly már nem fiatal. Õt tudnám elképzelni Rékasi helyében. Mécs egy az egyben Wass Albert, még mentalitásban is.
bence15 2011 ápr. 25. - 22:16:29
(35/190)
Kedves Arton! Na ez az amit ebben a pillanatban még csak megjósolni se lehet... Csak példaként említve (ismerem a zenetörténetet), hány hatalmas zeneszerzõrõl mondták, hogy nincs semmi zenei gondolat abban, amit írnak! Magukat komoly zeneértõnek, zenekritikusnak valló emberek! És mekkorát tévedtek!
1/10
sanjust 2011 ápr. 25. - 22:16:02 1/10
(34/190)
Vedd észre ,hogy pont te véded az írói munkásságát azzal ,hogy "elbántak szegénnyel"Ez két különbözõ dolog:és ha nem szeretnéd hogy a magyarságot támadók egy írót azért támadjanak ,mert magyar ,akkor neked viszont nem azért kellene dícsérned ,mert nehéz sorsa volt.
1/10
Arton 2011 ápr. 25. - 22:14:43 1/10
(33/190)
Az ország valóban rossz irányba halad, és ennek mindenképpen sajnálatos tünete, hogy Wass Albert ilyen népszerû lehet. (Gyõzike népszerûsége vér ciki, de az sokkal hamarabb elmúlik. Múló kis grippe.)
10/10
rockerzsolti82 2011 ápr. 25. - 22:13:10 10/10
(32/190)
Na én befejeztem mára, vár az ágy. További szép estét mindenkinek, és ne hagyjátok magatokat provokálni! Sziasztok
10/10
Fekete Virág 2011 ápr. 25. - 22:11:10 10/10
(31/190)
Egy kicsit értõje vagyik az irodalomnak, azért szólok hozzá a témához. Nem tennék így, ha fociról vagy atomfizikáról lenne szó-:).
Na! Az irodalom egyik "hivatása" az esztéikai értékek mellett az lenne, hogy az érzelmekre hasson. Akár pozitívan, akár negatívan. Valamit megmozdít benned, és ettõl jó. Akkor is, ha nem tetszik!!! Mert megszólított! Nem érzem hatásvadászatnak akkor, ha ismerem a történelmi hátteret. Ha tudom mit jelent üldözöttnek, kisebbséginek lenni. Hogy ez most közhellyé merevedett gondolat? Ez nem a Wass Alberet hibája, hanem a körülményeké.
Ja, és én megpróbálok nem személyeskedni és nem bántani senkit! Amiért más a véleményem, azért nem gondolom, hogy bántanom kellene bárkit is. Ha már leírtam azt, hogy irodalmár vagyok, övön alulinak érzem, hogy ezzel ilyen stílusban visszaélsz. Azt gondoltam, ennek a fórumnak az a célja, hogy építõ jelleggel bírjon, megtanítson a toleranciára, az érvelés magasfokú gyakorlására (vagy elsajátítására) és nem az, hogy a másik embert degradáljam. Maximum a véleményével nem értek egyet, de nem neveznék senkit dilettánsnak fõleg, hogy nem is ismerem.