Téma: Iszony

offtopic
kagylóhéj 2010 márc. 09. - 22:03:32
(32/52)
Azt utálom az efféle történetekben, hogy a fõszereplõ "sokkal különb" a környezeténél, õ "sokkal többet érdemelne", éppen ezért jogos és érthetõ részérõl az erkölcs felrúgása, hiszen úgyis csak nála "alsóbbrendû", "primitívebb" lényeken gázol át.

Különben úgyis egy kaptafára megy az összes ilyen történet: mindegyik halállal végzõdik, mert az írók imádják a sztorikat halállal lezárni, az olyan frankón végleges. Úgyhogy valaki meghal, ez tuti, legfeljebb azon lehetett volna izgulni, hogy kettejük közül ki nyírja ki a másikat. Még az a szerencsésebb lezárás, hogy a nõ ölt, így legalább a szentté avatása elmaradt.
offtopic
Anditos 2010 márc. 08. - 17:42:55
(31/52)
Köszönöm, hogy "helyretettél". :-)

(Sajnos nem ez az egyetlen film, ahol túl sokat írnak le a történetbõl.)
10/10
alex4427 2010 márc. 08. - 17:00:19 10/10
(30/52)
Én NEM a te beírásodra reagáltam, hanem általánosságban, a romló magyar mûveltségrõl írtam. Ne vedd magadra! (Filmismertetõknek pedig, valóban, nem illik leírni az egész történetet.)
Panni19 2010 márc. 08. - 15:29:16
(29/52)
A könyvet olvastam, a filmet sajnos nem láttam, de elég morbid módon engem a könyv megfogott. Habár nehéz megmondanom, miért..talán az ok abban keresendõ, hogy Németh László hihetetlenül jól visszaadta a nõi lélek rezdüléseit.
offtopic
Anditos 2010 márc. 08. - 15:08:17
(28/52)
Szerintem nem én vagyok az egyetlen, aki, ha nem tudom egy film történetét, (mint mindjuk én az Iszonyét, mert történetesen nem olvastam) akkor is szeretnék a film minden percében "meglepõdni". De nem válik érdektelenné az a film sem, aminek ismerem a történetét vagy a végkifejletét, ám sokkal érdekesebb úgy végignézni egy alkotást, amit nem olvastam, hogy egyáltalán nem tudom, mi fog következni. Ezért haragudtam a spoiler-es tartalom leírásra.
offtopic
Anditos 2010 márc. 08. - 13:16:44
(27/52)
:-)
feketevipera 2010 márc. 08. - 11:29:41
(26/52)
Számomra furcsa volt, hogy Kállai játszotta Takaró Sanyit, a regény alapján valahogy nem ilyennek képzeltem volna el (igaz, már régen olvastam a könyvet, és fakulnak az emlékek). Helyenként úgy éreztem, mintha túljátszotta volna a szerepét. Latinovits jó volt a halk szavú, töprengõ Imre szerepében. Drahota Andrea visszafogottságát idõnként mesterkéltnek láttam, és olyankor mintha nem iszony, hanem szimpla unottság áradt volna a játékából. Alapvetõen nem volt rossz feldolgozás, de valahogy talán mégsem jött át a regény teljes mondanivalója és hangulata.
offtopic
pozsizsuzsi 2010 márc. 08. - 11:20:08
(25/52)
Nekem az offtopicról is van határozott véleményem.
offtopic
Anditos 2010 márc. 07. - 13:11:49
(24/52)
Ezzel én is így vagyok. Most én is csak a "nagyvonalak" miatt olvastam el. Szeretem a régi magyar filmeket, de ehhez még nem volt szerencsém. (és nem is olvastam a regényt sem..:-)A "nagyvonalakra" szükség van, mert a magyar címek (mármint a külföldi filmekre vonatkozók) gyakran megtévesztõek, a címe alapján érdekelne pl egy "A tibeti szél" c. film, de kiderülhet, hogy ez a fantázia neve a legújabb titkos kínai sugármeghajtású harcigépnek, és tulképpen egy hongkongi akciófilmre vennék jegyet. :-)
9/10
offtopic
kevinspéci 2010 márc. 06. - 13:43:13 9/10 Előzmény Anditos
(23/52)
Én nem szoktam elolvasni az ismertetõket. Teljesen elég, ha nagyvonalakban ismerem, mirõl szól egy film. De még ez utóbbi se fontos.
offtopic
kagylóhéj 2010 márc. 05. - 16:38:12
(22/52)
A portos leírás feltéelezi, hgy az emberek tanultak Németh Lászlóról a középiskolában, ergo ismerik az Iszony történetét...
Grafitti 2010 márc. 05. - 16:36:56
(21/52)
Sajnos a film nem tudta visszaadni Németh László regényének feminin mélységeit. A regény szereplõinek neve is már rendkívül kifejezõ: a nõi fõszereplõé (aki iszonyodik férjétõl) Kárász Nelli, a férjé , aki felszínes "szeretetével" mindenkit be akar takarniTakaró Sándor. Se a férfi , se a nõi fõszereplõket, sem külsõleg, sem belsõleg nem tudtak katartikusak lenni, kivéve Sulyok Mária.
offtopic
Anditos 2010 márc. 05. - 16:34:08
(20/52)
Sajnos nem láttam a filmet. Kár, hogy elolvastam a port leírását a film tartalmáról. Ennél nagyobb spoiler-t nehéz elkövetni. :-(
9/10
kevinspéci 2010 márc. 05. - 16:24:25 9/10
(19/52)
Bár ez nem azt jelenti, hogy vele párosodtak volna, mint a nyulak. :)

Hasonló habitusú, magukba forduló emberek voltak. Az is lehet, soha egy ujjal sem értek volna egymáshoz, s ennek ellenére boldogan éltek volna.

(Engedj meg egy kis javítást: Latinovitscsal.)
9/10
kevinspéci 2010 márc. 04. - 07:49:03 9/10
(18/52)
Nem is erõltetésrõl beszéltem. Szeretet vagy legalább tisztelet igenis kialakulhat bennünk idõvel számunkra elõször nem szimpatikus, akár velünk fizikailag/lelkileg durván bánnó egyénnel szemben is. A Stockholm-szindrómára már utaltunk az elõbbiekben.

De persze mindenki maga döntse el, hogy mi lehetséges, s mi nem.
filiszteus 2010 márc. 04. - 00:04:20 Előzmény kevinspéci
(17/52)
Érzelmeket nem lehet erõltetni. A felénk áradó nem kívánt szeretet nagyon irritáló lehet, nem vált ki viszonzást, inkább csak allergiát. Azonkívül Kárász Nelli valószínûleg nem volt egy szexmániás nõ, sõt.
10/10
inesyta 2010 márc. 03. - 18:04:32 10/10
(16/52)
nna, ez nem az a kategóriájú film, ami nem hat rád. tegnap este néztem meg, de még ma is ezen a történeten járt az agyam. nõként nagyon bele tudtam magam érezni Nelli helyzetébe... és elképzeltem, hogy a nõk, akkor és ott, a pusztán, valóban ilyen sorsokat éltek meg. de hogy az igaz lenne, hogy csak "akkor" és csak "ott"?....
saibor 2010 márc. 03. - 15:26:14
(15/52)
Ezt írod:
"még a mai napi filmek szemkápráztató képi világa és baromi gyors képcseréje között is mennyire megállják még mindig a helyüket ezek az alkotás, sõt..."
A szemkápráztató képek baromi gyors cseréje közben nincs idõ gondolkozni, de nem is kell. Ez a lényeg: nem gondolkodom, tehát vagyok.
9/10
Edkó 2010 márc. 03. - 12:31:12 9/10
(14/52)
igen, egyetértek. nem volt semmi a film, és a szereplõ lista parádés. hihetetlen, h még a mai napi filmek szemkápráztató képi világa és baromi gyors képcseréje között is mennyire megállják még mindig a helyüket ezek az alkotás, sõt... nem tudtam felállni, kimenni, mert annyira lekötött, a párbeszédek, a gesztusok, a mimika... szerintem is a fõszerepló D. Andrea nagyon elkapta a szerepet, és nagyon át tudta adni a könyvben szereplõ Nelli személyiségét. kevés könyvön alapuló regénynél lehet elmondani h eléri az eredetit, de itt ez van. bár felhívnám a figyelmet, h a könyvben nem ez a vége... bár hasonló az a vég is ehhez, de akkor is... ki volt akadva, h miért nem folytatják :-)
amúgy pedig a Nelli kontra Sanyi vitában nem értek egyet a film vége felé Nellit jobban hibáztatókkal...sõt én inkább ellen párti vagyok. azaz szerintem mindkettõ benne volt a dologban ugyanúgy, hisz egymást választották. de az is igaz h Nelli kényszer hatására ment bele a házasságba (amit ott az anyja nyomott neki... mintahogy azt amit akkor mikor megszökött Sanyitól, ráadásul abból a helyzetbõl amibõl anno a mama is szökött...ejjj) szóval nem csodálom h belemenekült aházasságba, már akkor tudva h szerelmes soha, de legalább nyugodtabb lelkiállapotú talán lehet... hát nem sikerült... és azt is mellé tenném érvnek, h míg a Nelli egyedül a Sanyi mindig egy egész faluval a háta mögött harcolt az asszonnyal... és amúgy pedig nem Nelli az egyetlen ilyen ember, sokan vannak, akik nem szeretik az ennyire majomszeretet, szeretnek egyedül lenni, kicsit magányosan, ezért is van ellenpontozva Sanyi Imrével, aki valóban összeillett volna Nellivel... Nelli hibázott többször is, de a többi szereplõ ugyanúgy, mégis õt elintélnék, míg a többit felmentenénk...?
na csak egy volt ir.szakos monológiája volt ez :-)nagyon szívügyem a regény, nagyon szeretem, és nagyon sokat lehet rajta vitázni, akár itt is megtehetjük :-)
Yuliusz 2010 márc. 03. - 10:34:05
(13/52)
Nelli el is mondja: "a lelkem nem tudott elegyedni a világgal".
Vannak ilyen emberek, és igen, lehet nagyon iszonyodni egy nem kívánt embertõl-élettõl.
Az Iszony és még talán az Iskola a határon a két legjobb regény 1945 után. Nobel-díjas kategóriák.
A film is nagyon jól sikerült (bár olvasva az igazi), mindig elámulok újra és újra milyen zseniálisak a színészek ezekben a "régi" filmekben.
Drahota Andreára nagyon illett ez a szerep, bár az életben egy kifejezetten vidám, nevetõs lány volt.
Szerintem is különlegesen szép volt.