Téma: Párbaj

10/10
cellasto 2014 márc. 14. - 18:30:08 10/10
(103/163)
tényleg,én sem tudnék jobbat mondani tõle ennél :)
mozi55 2014 márc. 14. - 11:19:47
(102/163)
Amúgy ez az egész egy tipikus szorongós álom. Mikor üldöznek minket álmunkban és nem tudunk futni.
Nekem egyszer volt egy nagyon hasonló álmom. Éjszaka voltam egy építkezési területen és egyszer csak kigyúltak a munkagépek fényszórói és azok kezdtek el üldözni, és bárhova bújtam mindig csak jöttek újra és újra.
Nagyobb összeget tennék rá, hogy Spielberg is egy szorongós álmát dolgozta itt fel.
És ezért teljesen lényegtelen a kamionsofõr, mert itt maga a kamion a lényeg, a belsõ szorongásunk szimbóluma, a problémáink szimbóluma.
mozi55 2014 márc. 14. - 10:21:59
(101/163)
Régen láttam ilyen jó filmet! Ma is vannak jó filmek, de régen több ilyen zseniális film volt!
És nem értem az embereket, hogy rögtön hibákat és megoldásokat keresnek, ahelyett, hogy a film lényegére figyelnének.
Ez egy átlag ember, mint én nem egy kiképzett kommandós. Ha engem üldözõbe venne egy ilyen monstrum összehugyóznám magam úgy elsõre.
Persze már az elején hazafordulhatott volna, de akkor nincs film sem:)
És a fotelbõl én is ki tudok olyat találni, hogy vettem volna magamhoz csomó követ, aztán mikor elõz bedobtam volna a szélvédõjét, meg ilyenek. De itt nem ez a lényeg.
Van egy középkorú férfi, akinek láthatóan gondjai vannak, és akkor jön az igazi megmérettetés. Ez a kamion egy metafora tulajdonképpen.
Az életünkben csomó minden nyomaszt és üldöz minket. Családi gondok, fogyjunk le, vagy szokjunk le a cigirõl vagy rendezzük a viszonyunkat a rég nem látott apánkkal vagy végezzünk el egy sulit amit kéne, de nem merünk belevágni.
Sok ilyen probléma üldöz minket, próbáljuk elódázni a dolgot, ahogy a a férfi is teszi az elején. Aztán elkezdünk segítséget kérni, ahogy késõbb a férfi is próbálja. És végül rájövünk, ha az életben egy problémánkat meg akarjuk oldani, akkor azzal bizony õszintén szembe kell nézni és kiállni ellene! Ahogy végül a férfi is teszi!
És nekem ez a film lényege és mondani valója, az egész egy nagy nyomasztó metafora arra, ahogy menekülünk sokszor a problémák elõl, ahelyett szembenéznénk velük!
Ezen kell elgondolkozni szerintem itt, nem azon, hogy lehetett volna megoldani a helyzetet, mert nem az a lényeg itt! Hanem egy lelki folyamat, ahogy valaki rájön, ha van egy gondod azzal szembe kell nézned elõbb utóbb, ha meg akarod oldani és nem akarod, hogy üldözzön egy életen át, mint egy ilyen montsre kamion!!
10/10
nature 2013 okt. 03. - 23:50:14 10/10 Előzmény Damill
(100/163)
A kamionos kötekedett a szemüveges f**szival. Nem tudom te melyik filmet láttad, de nem ezt az tuti.:)
Damill 2013 márc. 06. - 18:00:41
(99/163)
hát sztem meg a szemüveges kis f**** érdemelte volna meg h a szakadék mélyén kössön ki!!!! minek köteksztik az erösebbel...
jackasszoli 2012 dec. 30. - 22:54:25
(98/163)
én a kamionosra lettem volna kíváncsi hogy ki is volt õ valójában.
A filmben látható amúgy? ott volt a kávézóba?
wiliwonka 2012 dec. 05. - 15:19:12
(97/163)
Én nemtudom, de ha a fickó helyében lettem volna, már az elsõ megállónál kivagdaltam volna a kamion kerekeit, vagy amikor a vonat alá akarta betolni, simán kiugrani a kocsiból és kirángatni az idiótát a vezetõfülkébõl. Valószínû a 30 tonna nélkül nem olyan vagány gyerek. A film alatt végig viszketett a tenyerem.
10/10
albert_1988 2012 szept. 19. - 14:37:03 10/10
(96/163)
Tényleg jó film, csak néhány operatõri hiba van benne. Az egyik Chuck vendéglõjében fordul elõ, amikor Mann észreveszi a kamiont az ablakon keresztül, és az operatõr közelít az asztalhoz, ahova leül az ügyvéd, és a kamera árnyéka látszódik a felületén.
A második hiba a vége felé van, mikor a piros kocsihoz van erõsítve a kamera és a bozótnak megy neki. Ki lehetett volna vágni ezt.
10/10
Hellas Verona 2012 szept. 11. - 13:19:58 10/10
(95/163)
Zseniális, Spielberg talán legjobb filmje évente legalább 2-szer megszoktam nézni !
feketevipera 2011 aug. 23. - 18:48:55
(94/163)
Tudom, hogy mit választottam volna, mert én is gyáva ember voltam. :) Aki gyáva, az a biztosnak tûnõ megoldást választja, hidd el. De egyébként szerintem bizonyos szempontból az is logikátlan, hogy a zsaruknak telefonál, ahelyett, hogy már régen letért volna valami mellékútra. Igaz, ezt lehet úgy is értelmezni, hogy még félúton van a gyávaság és a "tökösség" között, izgatja az életre-halálra menõ küzdelem, de nem is akar meghalni. Szóval számomra pszichológiailag kissé megalapozatlannak tûnik az alkalmazott megoldás, de akkor nyilvánvalóan nem lett volna film, ha a fickó rögtön az elsõ "összezördülés" után letér valamerre.
feketevipera 2011 aug. 20. - 23:18:17
(93/163)
Én azt értem, hogy a párbaj a lényeg, de még mindig nincs megoldva a "miért" (legalábbis az én szememben). Egy besz@ri alak miért érzi úgy, hogy fel kell vennie a kesztyût egy pszichopatával? Valami nagyon nyomós indoknak kell lennie a háttérben, ami miatt nem úgy dönt, hogy inkább másik utat választ. Szerintem a fõszereplõhöz hasonló emberek a menekülés mellett döntenének, amikor rádöbbennek, hogy az életükbe is kerülhet a "verseny". A fordulópont ott van, amikor a játékból halálos párbaj lesz, és szerintem lélektanilag nincs megalapozva, hogy miért választja a megküzdést a fickó. Lehet, hogy csak én agyalok túl sokat ilyesmin, de úgy vélem, a gyáva emberek általában az egyszerûbb megoldást választják.
10/10
offtopic
pozsizsuzsi 2011 júl. 12. - 14:46:41 10/10 Előzmény diamondguard
(92/163)
áááá, dehogy. :)
feketevipera 2011 júl. 12. - 14:35:53
(91/163)
Tetszett a film, Spielbergnek még abból az idõszakából való, amikor nem könnyfakasztásra szánt giccsaparádékat gyártott. Helyenként viszont meglehetõsen erõltetettnek éreztem a dolgokat, pl. nehezen hiszem el, hogy sehol nem tudott volna a fõhõsünk letérni egy másik útra, így kikerülve a tartálykocsit. Általában egy-egy településre nem csak egy úton lehet eljutni, bár kétségtelen, hogy mindenki a legegyszerûbb utat választja. A jelek szerint a kamionsofõr nem igazán igyekezett a rendeltetési helyét elérni (már ha volt neki olyan), ráérõsen várakozott itt-ott, ha kellett. No meg hát elismerem, hogy meglehetõsen elhagyatott helyeken játszódik a történet, de furcsa, hogy sehol nem volt egy nyomorult település az út mellett. Egyébként a film szimbolikája letagadhatatlan, a tartálykocsi az ember vállára ülõ nehézségeket, félelmeket jelképezi (nem tudom, hogy csak számomra tûnt-e ördöginek a kocsi külseje, ha szembõl nézzük), fõhõsünk családnevében pedig benne rejlik az angol "man" szó, ami talán azt sejteti, hogy ez a történet bárkivel, bármelyik emberrel megeshet. Számomra azt is sugallta a film, hogy egyrészt hogyan tanulhat meg egy férfi férfinak lenni, szembeszállni a problémákkal, másrészt pedig hogy az ember néha elaljasul a céljai - és a túlélés - érdekében. A befejezés kicsit lerontotta a hangulatot (legalábbis szerintem), kitalálhattak volna valami egyedibb megoldást is. Jóllehet idõnként kimódoltnak éreztem a cselekményszövést, és vannak hibái a filmnek, érdemes megnézni, az biztos, hogy a feszültséget jól adagolja.
8/10
indienemesh 2011 febr. 15. - 21:09:47 8/10
(90/163)
Jó film volt, azt hittem, hogy 40 éves létére nem fog vetekedni egy mostani akciófilmmel sem. Tévedtem. Jól meg van csinálva, feszült a hangulat. Már kezdek biztos lenni benne, hogy régen sokkal jobb filmek voltak, néhányat kivéve. Ha a képminõségük megegyezne a mostaniakkal, akkor biztosra venném. Nos visszakanyarodva (haha) a filmre, tetszett, a végét leszámítva. 10/8
offtopic
Anditos 2011 jan. 24. - 22:49:29
(89/163)
Igen, mostanában én is, ha tehetem, eredeti hanggal nézem a filmeket (már ha angol nyelvûek) Szívesen megnézném a Párbajt is, kíváncsi vagyok a fõszereplõ eredeti hangjára.
10/10
ehajno 2011 jan. 24. - 22:28:44 10/10
(88/163)
Ezért szeretem a feliratozást, hogy eredetben halljam a filmet.
Nagyon haza tudja vágni egy rossz hang az amúgy tökéletes filmet.
offtopic
Anditos 2011 jan. 24. - 22:19:00 Előzmény zee944
(87/163)
Hát, én ma hallottam egy ízléstelen rádió mûsort.... Kénytelen voltam az angol turiban Jáksó László mûsorát hallgatni. Ennyire gusztustalan, értelmetlen fecsegést régen hallottam már. A színvonal legalja az volt, amikor telefonon egy tinilánnyal beszélgetett adásban, randira hívta, majd azt mondta, hogy ne féljen, nem fogja megerõszakolni a nyílt utcán, tanúk elõtt.
Ráadásul, ha jól emlékszem, õ volt a szinkronja annak a rádiós mûsorvezetõnek, akit David Mann hallgatott a film elején. A filmben nagyon idegesített az a beszélgetés, örültem, amikor a fõszereplõ kikapcsolta a rádiót.
Szóval én tökéletesen értem, hogy az ízléstelenséggel mire célzott, és egyet is értek vele.
És a többivel is, amit írt, mert amikor elõször láttam a filmet - legalább 20 éve - akkor nekem is ezek a gondolatok jutottak eszembe.
10/10
ehajno 2011 jan. 24. - 21:51:59 10/10
(86/163)
Ezt a filmet ha elkezdi valaki nézni, az nem fog felállni. Legjobb példa, hogy fantasztikus a film, hogy az, aki általában végig kommentálja a filmeket - egy szó nélkül végig hallgatott és izgult! :)

Tökéletes film.
Seven7Crown 2010 okt. 31. - 20:38:43
(85/163)
-Ahogy elnézem, nem!!:)
10/10
diamondguard 2010 okt. 31. - 20:23:55 10/10
(84/163)
Írta már valaki elõttem is, hogy tökéletes ez a film? :)))))