8/10
Sophie_Western 2017 szept. 17. - 21:04:03 8/10
(39/319)
Kiváló film, az epizódszerepekben is neves színészekkel, épp ezért rendkívül zavaró az amatõr férfi fõszereplõ motyogása a film elejétõl a végéig.
9/10
NN1532 2017 aug. 19. - 00:20:09 9/10
(38/319)
Mikor véget ért a film, az egész mozi a helyén maradt a stáblista végéig, aztán egy szó nélkül távozott mindenki. Ilyet legutóbb a Saul fia után tapasztaltam, de ott a döbbenet volt az ok. Itt mindenki tele volt gondolatokkal, érzelmekkel. Nagyszerû film. Egyedül a férfi fõszereplõ nem volt nekem elég jó. Gondoltam, béna kezû emberben nehéz volt elég jó színészt találni. Aztán olvastam, hogy ez volt az elsõ színészi szerepe, a karja meg nem is béna. Azóta õt is remeknek tartom.
10/10
huhuhaha 2017 aug. 08. - 00:25:54 10/10
(37/319)
Nagyszerû film. Le a kalappal Enyedi Ildikó elõtt.
Greta21 2017 júl. 27. - 19:25:55
(36/319)
Lenyûgözõ..
8/10
Hungloterrus 2017 jún. 12. - 16:19:32 8/10
(35/319)
Érdekes, hogy mennyit számít milyen a közönség. Múlt pénteken este láttam a filmet a Puskinban. Ott nem jellemzõ, de nagyon gyenge közönség volt, köztük egy furcsa nõ, akik a legdrámaibb pillanatban is idétlenül röhögcsélt a párja pedig elképesztõen hangosan zabálta a pattogatott kukoricát. Emiatt azután nem tudtam rendesen figyelni, s majdnem ott hagytam a filmet fél óra után - pedig átültem a mozi más részére, de ez sem segített.

Egy-két technikai körülmény azért zavart a filmben, mint például a kesztyû nélkül véres szarvasmarhában turkáló mészáros vagy a laptoppal a lesötétített vágótér közepén üldögélõ minõségi ellenõr (amit itt kevernek a hatósági állatorvossal is). Gondolom hatáskeltés miatt kellett ez, de akkor is zavaró. Vagy más volt a cél? Annak kifejezése, hogy ez mégsem valóság? A fõszereplõ ünõ nekem az Aspergerre, mint betegségre emlékeztetett, de ez tulajdonképpen mindegy, az is autizmus-spektrum betegség. Kicsit jobban kibontottam volna talán, hogy micsoda akadályokat gördít a beteg és környezete elé a rugalmas gondolkodás hiánya. A szereplõk tényleg nagyon jók, ahogy a film is, bár rendezõjétõl nemigen várhatunk mást.
10/10
bmv 2017 máj. 20. - 18:41:47 10/10
(34/319)
Katty93! A lány autista - ez mindent megmagyaráz - és ehhez képest rengeteget dolgozott azért,hogy segítsen magán. Ezzel a betegséggel sokáig lehet élni, segítséggel kapaszkodókat keresni,de nem gyógyítható.
10/10
bmv 2017 máj. 20. - 18:22:18 10/10
(33/319)
Esõasszony
Az értetlenséget az ismeret hiánya okozza, hiszen nagyon kevés helyen találkozunk a megfogalmazással - még a hivatásos kritikusoknál sem - hogy Mária az autizmus tüneteit mutatja. Ez nem publikus. Környezetének ( mint ahogy a társadalom nagy részének a valóságban) fogalma sincs róla,hogy a furcsa viselkedésnek -amit gúnyolnak,kinevetnek,jobb esetben értetlenül szemlélnek - ez a háttere.

Borbély Alexandra szerepében szinte tökéletes -mit szinte? Tökéletes. Morcsányi Géza kétségtelen,nem egy Alain Delon,de egy okos,tapasztalt,érett Férfi benyomását kelti. Visszafogott alakítása nekem éppen ezért hiteles. Engem nem zavart a mellékalakok "elveszejtése" a történetben, hiszen a valóságban sincs mindenki állandóan és nagy hangsúllyal jelen életünkben.
Nagyszerû "mozi". A szarvasokról készített felvételekért is megajánlanék egy díjat. Na,és a zene...minden hang a helyén!
Viszont vega lettem! (Aki látta a filmet,tudja miért...)

Spoiler:
Az autizmus olyan fejlõdési rendellenesség, melyben a kommunikációért, a társas kapcsolatokért felelõs idegrendszeri funkciók károsodtak. Az érzelmi kötõdésben megnyilvánuló probléma, a kapcsolatteremtési zavar vezetõ tünet az autizmus felismerésében. (Mária, nem Marika!) Az iskolában hiányoznak a kortársi kapcsolatok, felnõttkorban nem sikerül párkapcsolatot kialakítaniuk, bár szexuális igényeik lehetnek. Képtelenek olvasni a metakommunikatív jeleket, nem értik a mimikát, gesztusokat, nem is használják.(Mária szinte végig rezzenéstelen arca) Amit mondanak nekik, szó szerint veszik, nem értik pl. a szóvicceket. Számukra a környezet állandósága, a körülöttük élõk minél kiszámíthatóbb viselkedése létfontosságú. Egyes képességek kiemelkedõen fejlettek lehetnek - pl. memória,számolási képesség.(Mária napra pontosan emlékszik eseményekre,mondatok sorrendjére.)

Nem ismerjük Mária családi körülményeit, az elõzményekbõl annyi tudható, hogy egyetemet végzett, és -valószínûleg- a mai napig ahhoz a pszichológushoz jár,aki gyermekkorában is segítségére volt. (Ragaszkodik hozzá,nem akar ismeretlen emberrel beszélgetni.)Bizonyára ennek köszönhetõ,hogy tudja mi a problémája,és- mivel máshogy nem képes magán segíteni - tudatosan akarja megtanulni hogyan kellene, hogy csinálják mások? Endrében kapaszkodót remél, egy biztos pontot lát, aki talán segít eligazodni ebben az érthetetlen világban. Egyáltalán nem zavarja Endre testi fogyatékossága. Ha valami hiba keletkezik a tanulásban (nem az elképzelése szerint történik), marad a tehetetlenség (öngyilkosság). Valójában nem él át érzelmeket,nem élvezi az aktust sem.
Endre magával szeretkezik...s ha ezt az állapotot el tudja fogadni,megérti Máriát,akkor lehet,hogy boldog lesz. A filmnek ezért nincs nem hogy katartikus,de valójában vége sem.

agathasirmio 2017 máj. 09. - 10:22:09 Előzmény uszobajnok
(32/319)
uszobajnok, az Arany Medve miatt nem megnézni filmeket pont annyira hibás elgondolás, mint azt várni minden medvés filmtõl, hogy neked tetszeni fog.
agathasirmio 2017 máj. 09. - 10:20:27 Előzmény Ex1
(31/319)
ex1, ez a film nem való prûdeknek, vegánoknak és alacsony érzelmi intelligenciájúaknak.
meli001 2017 ápr. 30. - 08:50:33
(30/319)
Ex1, te semmit nem értettél meg a filmbõl + nem bíztál a barátnõdben (vagy nem ismered), csak érted kár lett volna ezt a filmet megcsinálni.
1/10
Ex1 2017 ápr. 29. - 15:49:12 1/10
(29/319)
Számomra botrányos volt a film. Egy barátnõm mondta, hogy nézzem meg, milyen szuper film. A film elsõ 10 percében azt néztem a telefonomban, hogy biztosan ezt a filmet ajánlotta-e, mert nem akartam elhinni. A szarvasok szépek voltak benne, a felvételek is róluk, De miután a film elején felkoncolnak egy marhát, miközben a kameráig spriccel a vére, utána már nem tudtam ellazulni a szarvasok csodálatában, mert attól féltem végig, mikor jön egy vadász, aki lelövi õket, és szintén mutatják majd mikor felkoncolják. Szóval azt a pár szép percet sem tudtam élvezni, mert végigrettegtem. Ezen túlmenõen a két szereplõ ápolatlansága, Morcsányi bajsza, ami a szájába lóg és idõnként rágja, számomra végtelenül gusztustalan volt. A sexuális együttlétüket pedig nem úgy értékeltem, hogy eljutottunk a végkifejletig, hanem úgy éltem meg, mintha egy betegápoló véisszaélne egy pl. down-szindrómás értelmi képességeivel, és erõszakot követne el rajta. Nyilván az autizmus nem ennyire súlyos, de az "elálmosodtam" megjegyzés az aktus végén nem enged többre következtetni, mint arra, hogy hagyta magát sodródni az eseményekkel, nem pedig szüksége volt a testi kapcsolatra - bármennyire is készült rá. Még másnap reggel a film után is hányingerre ébredtem, és napokig nem ment ki a fejembõl. Lehet, hogy én egy ufó vagyok, de bánom, hogy megnéztem.
9/10
Krapulax bácsi 2017 ápr. 17. - 16:59:55 9/10
(28/319)
Köszönöm! A képek többségét a mozinet oldaláról szedtem, a hivatalos sajtóanyagból. Sajnos csak ilyen egyszerû videót tudok fabrikálni, szakértelem és komolyabb szerkesztõ program híján...
10/10
elemes 2017 ápr. 16. - 10:08:01 10/10 Előzmény Krapulax bácsi
(27/319)
Szép összeállítás. A képeket honnan szedted? Egy részét megtaláltam itt a porthu filmajánló mellett de sokat nem.
10/10
elemes 2017 ápr. 15. - 22:34:13 10/10
(26/319)
Kati,

"A lányban teljesen magamra ismertem"

Azért azt nem gondolnám, hogy aspergeres lennél :)
10/10
elemes 2017 ápr. 15. - 22:31:52 10/10
(25/319)
Megnéztem.

Lenyûgözött.

Nagyon ott van.

Ja, mágikus realizmus ez is, egy kicsit. Talán azért tetszik :)
3/10
uszobajnok 2017 ápr. 14. - 23:14:29 3/10
(24/319)
Én kijöttem a moziból. Megpróbáltam végignézni, mindent megtettem, de nem sikerült. A filmrõl annyit mondanék el, hogy nagyon kevés dolog történik benne, ami nem feltétlenül lenne gond, hiszen az egyik kedvenc filmem a Stalker, amiben szintén nagyon kevés dolog történik. De ennek a filmnek a mondanivalójával semennyire nem tudtam azonosulni, egy \"poénon\" sem tudtam nevetni, az egészet eröltettnek éreztem, semmi realitás nincsen az egészben. Igaz lehet, hogy az utolsó 15 percben történt valami nagyon szuper, de én azt már nem láttam. Mindenestre számomra egyértelmû, több Arany Medvét nyert filmet nem fogok megnézni, illetve fizetni biztos nem fogok érte.
10/10
korhuti 2017 ápr. 13. - 09:23:07 10/10
(23/319)
nekem nagyon tetszett érzéki, humoros, különleges és maradandó. Szívbõl ajánlom ! ;)
chimie 2017 ápr. 08. - 23:51:55
(22/319)
Katty93, eléggé megdöbbent, hogy ennyire magadra ismertél, és mégis azt mondod, hogy rossz a film.
pont az az erõssége, hogy megmutat két érdekes világot és azok metszetét - reálisan, érzékenyen, némi humorral.
9/10
Krapulax bácsi 2017 ápr. 02. - 18:30:19 9/10
(21/319)
Egyszerû, letisztult, poétikus film. Gyakorlatilag egy mese, de meseszerûség nélkül. Akiknek szól, azokban sokáig mûködik.
Mit mondhatnék még errõl a csodálatos filmrõl? Ott van benne a remény. És a beteljesülés melankóliája...
Egy kis videót is készítettem a film emblematikus dalára, Laura Marling éteri zenéjére:
https://www.youtube.com/watch?v=HU2ts1IUByA
10/10
kispalissaci 2017 márc. 30. - 16:16:14 10/10
(20/319)
Nehéz szavakba foglalni azt az élményt ami ez a film nyújtott számomra. Pár hozzászólást olvastam csak el és inkább abbahagytam, mert csak felhúzom magam rajta. Épp ésszel fel nem foghatom hogy aki azt írta hogy ez a film, pláne a vége hollywood-i .... honnan jutott el erre a következtetésre?! Ugyanis ez a film minden csak nem sablon. Ismerem Enyedi Ildikót (elsõsorban a filmjeit, de szerencsére személyesen is volt hozzá már szerencsém), számomra ez a fiilmje lett a legérettebb alkotás, alkotói munkájának csúcspontja.
A film közben már körülbelül negyed óra után azt éreztem hogy annyira visz magával, de annyira, hogy nem akarom hogy vége legyen, mert imádom, úgy, ahogy van, és ez kitartott az utolsó képkockáig.
Külön kiemelném, hogy érzek a filmben egy erõs nõiséget, félreértés ne essék, nem feminista, nem nõi prespektívákról beszélek. Megfigyeltem, hogy legnagyobb hatással nõi rendezõk vannak rám, pl. Sarah Polley, Isabel Coixet, és Ildikó eme alkotásában is van valami annyira elemi, nõi érzékenység, ami megfoghatatlan módon de magával ragad. Feleslegesnek érzem most külön kiemelni a színészeket, operatõrt, zenét stb., mert úgy profi munka ahogy van. Számomra az elmúlt 15 év második legjobb magyar filmje Hajdú Szabolcs Bibilioteque Pascalja után. Így nálam késég nélkül 10/10.